جرات نه گفتن

جرات نه گفتن

نه گفتن یک مهارت مهم روانشناختی است که از قضا بسیاری با ابراز آن مشکل دارند. این مسئله مهم است که تشخیص بدهید هر درخواست و دعوتی برای شما هزینه فرصتی دارد. بسیاری با نه گفتن در هنگام یک درخواست مشکل دارند. مسئله ی مهم این است که چرا افراد از نه گفتن سرباز می زنند؟ راه های متعددی برای مخالفت مودبانه وجود دارد، می شود نه گفت و کماکان ارتباط سالمی را با اطرافیان تجربه کرد.

چگونه نه گفتن را بیاموزیم؟

نه گفتن یک مهارت است که اکثر ما با ابراز آن مشکل داریم. این یک مشکل شایع است که از طریق آن می توان ریشه اضطراب، استرس و مشکلات را ریشه یابی کرد. معمولا مردم در مقابل درخواست ها بیش از حد مسئولیت پذیر هستند و احساس می کنند که در مقابل هر درخواستی از دیگران باید پاسخ بله بدهند.  با این حال، هر انتخاب جدیدی با هزینه فرصت همراه است. (مثل سرمایه گذاری در انتخاب های دیگر). برای مثال، وقتی تصمیم گرفتم بنشینم و این مقاله را بنویسم، من فرصت انجام ورزش های یوگا، پیاده روی، دیدن مراجع، کتاب خواندن، خوابیدن و… را از دست دادم. هر تصمیم ما یک هزینه اقتصادی و زمانی دارد، در کنار انرژی که برای انجام آن کار صرف می شود، که معمولا از تاثیرات این هزینه ها بی خبریم. مردم معمولا به دلایل مختلفی با نه گفتن مشکل دارند، مثل عوامل اجتماعی (تو باید درخواست همه را قبول کنی، تو نباید خودخواه باشی)، انتظارات خانواده و دوستان و تعهد های اساسی (مثل تحمل کردن نقش های مختلف؛ خانه داری و کار کردن). گاهی باید این توانایی را داشته باشیم که به دیگران نه بگوییم اما قبل از آن باید توانایی نه گفتن به خود را داشته باشیم. مراجعین گاهی گستره ای از نگرانی ها را بیان می کنند که هنگام نه گفتن به دیگران با آن مواجه می شوند.

جرات نه گفتن نگرانی های معمول هنگام نه گفتن:

 • نمی دونم چه زمانی و به چه کارهایی باید جواب منفی بدهم.
 • مطمئن نیستم که چطور می شه مودبانه یک درخواست را رد کرد.
 • نگرانی از این که نه گفتن آن ها چطور برداشت می شود. (نگرانی از ناراحت شدن افراد دیگر هنگام شنیدن کلمه نه)

من مردم را تشویق می کنم که مرزهای سالم را بین خود و افراد دیگر برقرار کنند و این موضوع را بدانند که ما هیچ زمانی قادر نیستیم که واکنش های دیگران را نسبت به هرچیزی کنترل کنیم. تنها ابزار کنترل ما به شکل مودبانه و قاطعانه نه گفتن است. این که به دیگران اجازه بدهیم برداشت خودشان را داشته باشند و خودشان با احساساتشان کنار بیایند، بدون در نظر گرفتن مسئولیت خودمان، گامی مهم برای راحت نه گفتن به دیگران است. شاید یاد آوری این نکته کمک کننده باشد که بیشتر افراد منطقی وقتی نه می شنوند به خوبی آن را درک می کنند و واکنش منطقی به آن نشان می دهند و اگر فرد مقابل شما غیر منطقی باشد پس این دلیل محکم تری است که مرزهای سفت و سخت تری با او داشته باشید و درخواست های او را با نه پاسخ بدهید.

جرات نه گفتن را یاد بگیرید.

وقتی می خواهید تمرین کنید از خود سوال های زیر را بپرسید:

 • آیا وقت، انرژی و هزینه کافی برای قبول این درخواست را دارم؟
 • آیا تمایلی دارم که این کار را انجام بدهم؟
 • آیا این کار ارزش زندگی من را بیشتر می کند؟
 • آیا این تصمیم با ارزش های من در یک راستا است؟
 • آیا می گویم بله، از ترس این که نه نگویم؟

اگر پاسخ به هرکدام از سوال های بالا خیر بود، پس مهم است که بدانید چطور نه بگویید. از مهم ترین عوامل برای در نظرگرفتن پاسخ منفی، چارچوب هر رابطه ای است که با دیگران دارید (ارتباط چقدر نزدیک است؟)، نوع درخواستی است که از شما می شود و این که جرات نه گفتن در کدام قسمت خلاصه می شود؟ (ممکن است با بخشی از یک درخواست موافق و با باقی آن مخالف باشیم). بعضی افراد نه گفتن به نزدیکان را راحت تر می دانند، زیرا با برداشت آن ها آشنا هستند و بعضی ممکن است که این عقیده را داشته باشند که ارتباط صمیمی زمانی ارزشمند است که تمام خواسته های طرف مقابل را برآورده کنیم، بنابراین از نه گفتن به افراد نزدیک ناتوانند. در حقیقت هرچه روابط نزدیک تر باشد، تمایل ما برای کمک کردن و حمایت هم بیشتر است اما یه این معنی نیست که ما هرگز نه نمی گوییم. شاید حتی داشتن مرزهای مشخص با افراد نزدیک ضروری باشد، از این راه می توان روابط بادوام تر و سالم تری را تجربه کرد.

جرات نه گفتن

6 راهکار ساده برای نه گفتن :

 1. ممنون ازت، اما نه: ساده، خلاصه و بی حاشیه. این جواب مستقیم مسئولیت جواب را به شما بر می گرداند. حتی طبیعی است که بدون توضیح دلیل، پاسخ منفی بدهید.
 2. خیلی پیشنهاد خوبیه، اما سرم شلوغه و نمی تونم برای انجام این کار قول بدهم. می شه یک زمان دیگه امتحانش کنیم؟ : یک توضیح خوب وقتی درخواست انجام کاری از شما می شود و شما انرژی، زمان و هزینه کافی برای انجام آن ندارید.
 3. در حال حاضر ظرفیت انجام این کار را ندارم، امکان این هست که کار دیگری را انجام دهم؟ : یک پاسخ خوب برای زمانی که احساس می کنید می خواهید به بخشی از یک پیشنهاد جواب مثبت بدهید یا می خواهید روش های دیگر را امتحان کنید.
 4. ببخشید اما اولویت دیگری برای انجام دادن دارم: خیلی مهم است که از این عبارت تنها هنگامی که لازم است استفاده کنیم نه زمانی که بخواهیم صرفا با کسی مخالفت بکنیم.
 5. من فکر می کنم برای انجام این کار فرد مناسبی نیستم: توضیحی ساده و صادقانه
 6. ببخشید اما نمی توانم در این مورد کمکی بکنم، مطمئنم که تنهایی از پسش برخواهی آمد. شاید در تجربه بعدی توانستم برایت مفید باشم: یک جواب خوب زمانی که فردی وابسته برای انجام امورش از شما کمک می خواهد در صورتی که با کمی تلاش می توانند خودشان آن کار را به پایان برسانند.

 

جرات نه گفتن

چگونه جرات نه گفتن داشته باشیم ؟

معمای نه گفتن شما زمان توضیح دلیل آن، و مورد مشخصی که با آن مخالف هستید قابل درک می شود. حتما زمان معذب بودن برای مخالفت، ترس های خودتان را هم بررسی کنید. آیا می ترسید نادیده گرفته شوید؟ احساس گناه می کنید؟ از پاسخ طرف مقابل نگران هستید؟ یاد آوری هزینه فرصت زمان قبول کردن درخواست دیگران، می تواند تاثیر مفیدی داشته باشد. یاد آوری این که مخالفت کردن با کارهایی که خلاف ارزش ها و هدف های ما باشد زمان و انرژی را  برای کارهایی که ما برای آن ارزش قائلیم و هدف آن را دنبال می کنیم، هموار خواهد کرد و در نهایت منتهی به یک زندگی کامل تر و شادتر خواهد شد. نه گفتن سخت است. بر خلاف تمام تلاش های ما برای توجه نکردن به نظر دیگران، دیر یا زود موقعیتی پیدا می شود که عکس این اتفاق را به ما اثبات می کند. نمی خواهیم که دیگران فکر کنند ما خود خواهیم و فقط خودمان را محور همه چیز می بینیم. گذشته از این، واقعا چنین قصدی هم نداریم. کمک کردن به دیگران حال خوبی در ما ایجاد می کند و از این که بتوانیم در جایی برای کسی مفید باشیم احساس خوشایندی خواهیم داشت. اما ما انسان ها معمولا انتخاب هایی می کنیم که در لحظه برای ما لذت بخش هستند، نه انتخاب هایی که بعدا ممکن است این لذت را برای ما فراهم کند. این جاست که به جواب این پرسش همیشگی می رسیم، چرا جرات نه گفتن نداریم؟ علت در سرشت شماست؛ قبول درخواست دیگران در لحظه احساس رضایت را در ما زنده می کند و نه گفتن نارضایتی. اما مشکل از جایی دردسرساز می شود که زمانی که باید نه گفتن را انتخاب کنیم، با بی میلی و بدون رضایت، به درخواست دیگری جواب مثبت می دهیم. هدف از تشویق به نه گفتن به معنی تمایل نداشتن برای کمک به دیگری نیست، بلکه در اولویت گذاشتن خود و نیازهایمان می باشد.

برای گرفتن مشاوره در زمینه های مختلف روانشناسی می توانید از خدمات اپلیکیشن فارگو بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.