تغییرات رابطه جنسی با گذشت زمان

تغییرات رابطه جنسی با گذشت زمان

شاید اغلب این ‌گونه فکر کنند و یا در زندگی خود تجربه کرده باشند که رابطه جنسی با یک نفر در بلند مدت دیگر آن هیجان ، شور و شوق اوایل را ندارد و بعد از مدتی تکراری می ‌شود و این امری بدیهی است. در حقیقت در بلند مدت و با بالا رفتن سن ، تعداد دفعات رابطه جنسی کم می‌ شود. حتی برخی زوج‌ ها رابطه جنسی خود را کاملا قطع می ‌کنند زیرا بعد از گذشت سال ها برانگیختی و رسیدن به ارگاسم برای زوج ‌ها کاری سخت و طاقت ‌فرسا می ‌شود.

آیا بعد از گذشت سال ‌ها هنوز نسبت به رابطه جنسی با شریک عاطفی می توان مشتاق بود و آن را ادامه داد؟

شاید برای افراد تک همسری راه حل ، تجربیات جدید و روش ‌های تازه برای بازگرداندن شور و اشتیاق به رابطه زناشویی باشد. شاید اضافه کردن کارها و رفتارهایی که قبلا در رابطه جنسی انجام نمی ‌دادند رابطه را برایشان جالب و جذاب کند و به نوعی هیجان آن را زیاد کند. اما برای برخی افراد رفتارهای جدید جنسی با شریک قدیمی جذاب نیست بلکه هیجان و جذابیت را در افراد مختلف و رابطه با آنان می ‌دانند. در واقع برای آنان کارهای جدید کفایت نمی ‌کند بلکه ترجیح می ‌دهند همان رفتارهای جنسی قدیمی را با افراد جدید و مختلف امتحان کنند. در نتیجه خیانت و تعدد روابط به افراد این اجازه را می‌ دهد برای هیجان ، جذابیت ، فرار از دل ‌زدگی و ملالت به افراد مختلف روی بیاورند.تغییرات رابطه جنسی با گذشت زمان

اگر تمام این راه حل ‌ها به طور موقت هیجان را به شما و رابطه برگرداند آن وقت چه باید کرد؟

تمام تجربیات برای بار اول جدید و تازه است و بعد از آن تکراری می‌ شود. رفتارهای جنسی تازه و شرکای عاطفی باز هم برای شما تکراری می ‌شود. شاید تجربیات زیادی را امتحان کرده باشید تا از مشکل دل‌ زدگی در رابطه جنسی خلاص شوید. خیانت، شرکای متعدد، روابط غیر معمول، فضاهای جدید و بسیاری موارد دیگر. اما در نهایت متوجه شده ‌اید تمام این‌ ها موقتاً حال شما را عوض می ‌کند و بعد از مدتی دوباره به همان حس کسلی همیشگی از رابطه بر می ‌گردید و دوباره ناراضی و ناخوشنود هستید. آیا این یک قانون و جبر است که باید همیشه به دنبال چیزی بهتر ، هیجان انگیزتر و برتر باشیم؟ و بعد از آنکه دوباره تکراری شد به همان رنج همیشگی باز گردیم؟ گویی در یک چرخه باطل ابدی گرفتار شده ‌ایم.

اغلب زمانی که دنیا جایی کسالت آور و تکراری شود هیچ چیزی ما را برانگیخته و هیجان زده نمی ‌کند و احساس پوچی و بی ‌معنا بودن ما را فرا می ‌گیرد. اکثر ما دوست داریم کاری را انجام دهیم که جذاب و هیجان انگیز است تا نسبت به آن شور و اشتیاق داشته باشیم و تمام و کمال درگیر آن شویم. اما زمانی که این‌ گونه نباشد احساس آشفتگی و پریشانی می‌ کنیم و علاقه به انجام هیچ کاری نداریم و دچار دردی پایان ‌ناپذیر می ‌شویم.

افراد خیلی اوقات برای رهایی از چنین احساسی به رابطه جنسی پناه می ‌برند اما زمانی که رابطه جنسی هم برایشان کسل کننده باشد گاها پیش می‌ آید که به مواد مخدر و الکل روی می ‌آورند. دل ‌زدگی و کسلی تنها یک حس نیست بلکه دیدگاه و نظر فرد در مورد زندگی ، آینده و دنیا است. زمانی که کنجکاو و خلاق باشید به ندرت دچار چنین احساسی شده و یا راه حلی برای رهایی از آن پیدا می کنید.تغییرات رابطه جنسی با گذشت زمان

به قول ویلیام بلیک شاعر که می ‌گوید: «در یک دانه شن می ‌توانی کل دنیا را ببینی» اشاره به قدرت تصویر سازی و خلاقیت انسان ‌ها می ‌کند که حتی در کوچک ‌ترین چیزها می ‌توان هزاران تجربه ، زیبایی و جذابیت مختلف را جستجو کرد. یا به قول فیلسوف بزرگ هراکلیتوس «انسان در یک رودخانه دو بار شنا نمی ‌کند» زیرا بار دوم نه تو آن آدم قبل هستی و نه رودخانه همان رودخانه بار اول است. به همین دلیل رابطه جنسی با شریک عاطفی شما برای سال ‌ها باز هم تکراری نیست. زیرا هم شما و هم همسرتان در حال تغییر هستید. بدن، ویژگی ‌های اخلاقی و شخصیت هر دوی شما در طول سال ‌ها تغییر کرده است. این‌ که شما نسبت به این تغییرات چه احساس و دیدگاهی داشته باشید بر میزان رضایت و نارضایتی شما از رابطه جنسی تاثیر می ‌گذارد. شاید زمانی که شما این تغییرات را مثبت ببینید رابطه خود را هیجان انگیز برداشت کنید.

آیا در بلند مدت رابطه جنسی کسل کننده می‌ شود؟

کسلی و دل ‌زدگی یک نوع هیجان و احساس مقاوم در برابر تغییراتی است که به آن‌ ها علاقه ‌ای ندارید. تغییراتی که شما را آزار می‌ دهد و از آن‌ ها بیزار هستید موجب می‌ شود در طول زمان به تدریج بی ‌احساس ، بی ‌علاقه شده و احساس پوچی کنید. اما زمانی که در مقابل تغییرات کنجکاو و خلاق باشید و نسبت به آن‌ ها با دیدی پذیرا و باز استقبال کنید دیگر برایتان آزار دهنده نیست و نسبت به آن حس بیزاری ، بی‌ علاقگی و دل‌ زدگی ندارید. همان ‌طور که رفتاری برای کسی دلنشین و برای دیگری منزجر کننده است. تغییرات نیز به همین‌ گونه عمل می‌ کند. پس دیدگاه شما در مورد احساستان نسبت به تغییرات زندگی نقش مهمی دارد. تغییرات و برخی رفتارها که شما را اذیت می ‌کند ممکن است موجب لذت شخص دیگری شود. پس برای سازگار شدن با تغییرات و لذت بردن از آن‌ ها دیدگاه خود را عوض کنید و بدانید هیچ چیز ثابت و پایدار نیست.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که تکرار همیشه بد و ناخوشایند نیست. در مورد غذا یا موسیقی شاید برایتان ملموس ‌تر باشد. سال‌ ها و دهه‌ ها عشق و علاقه ما به برخی خوراکی‌ ها و موسیقی ‌ها تغییر نمی ‌کند هربار که غذای مورد علاقه‌ مان را میل کنیم برای ما لذت بخش است. می ‌توانید حساب کنید تا به حال چند بار خوراکی مورد علاقه ‌تان را میل کرده ‌اید و با وجود تکراری بودن از آن خسته نشده ‌اید؟ تا حالا پیش آمده به رستوران ‌های جدید بروید و غذاهای متنوع امتحان کنید اما باز دلتان برای یک غذای خاص تنگ شود؟ یا در مورد موسیقی بارها پیش آمده زمانی که یک قطعه موسیقی مربوط به دوران نوجوانی برایمان پخش می ‌شود حس و حال دیگری پیدا کنیم و هیجان زده شویم.تغییرات رابطه جنسی با گذشت زمان

پس در مورد رابطه جنسی خود با شریک عاطفی ‌تان همه این موارد صدق می‌کند. اگر شما فرد مورد علاقه ‌تان را پیدا کرده ‌اید، رفتارهای جنسی مناسب با علاقه و سلیقه یکدیگر دارید و می ‌توانید در مورد خواسته‌ های جنسی خود با وی صحبت کنید، بسیار خوش شانس هستید. همچنین برای حفظ روابط زناشویی ، مقاله 5 راه کار برای حفظ و بهبود روابط زناشویی را بخوانید.

برای دریافت مشاوره در زمینه زوج درمانی و سکس تراپی می توانید از خدمات مشاوره آنلاین فارگو بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.