حفظ شور و اشتیاق در رابطه زناشویی

حفظ شور و اشتیاق در رابطه زناشویی

اغلب افراد در ابتدای رابطه شور و اشتیاق بیشتری از خود نشان می ‌دهند. دوست دارند بیشتر زمان خود را با محبوبشان بگذرانند، با او تجربیات و فعالیت‌ های متعددی را امتحان کنند، با یکدیگر به رستوران‌ ها و کافه ‌های شهر بروند، تئاتر، سینما و فعالیت ‌های فرهنگی داشته باشند. از بودن با یکدیگر لذت می‌ برند و زمانی که با هم هستند متوجه گذر زمان نمی ‌شوند. شب ‌ها تا دیر وقت بیدار می‌ مانند و با یکدیگر صحبت می ‌کنند. مدام در حال کشف علائق و خصوصیات یکدیگر هستند و به جزئیات توجه می ‌کنند. اما بعد از گذشت زمان انگار همه چی عادی و روتین می ‌شود. مانند سابق زمان ‌های زیادی برای یکدیگر صرف نمی ‌کنند، فعالیت ‌ها و تجربیات جدید را امتحان نمی ‌کنند، مثل گذشته مکان ‌های جدید را کشف نمی ‌کنند و خلاصه از آن شور و اشتیاق یا چیزی باقی نمانده یا بسیار ناچیز شده است. در چنین وضعیتی اغلب زوج ‌ها دچار یک جور دل ‌زدگی، فقدان علاقه و لذت نسبت به یکدیگر می ‌شوند. برای پیشگیری از یکنواختی و بی حوصلگی در رابطه این مطلب را بخوانید. خوشبختانه روانشناسان همیشه به دنبال راه حل و راه کارهایی بوده ‌اند تا بتوانید همیشه همان تازگی و جذابیت روزهای اول را باز گردانید. برای رها شدن از این حس به شما راه کارهایی معرفی می ‌کنیم تا بتوانید رابطه ‌تان را بهبود بخشید. یک رابطه به خودی خود تغییر نمی ‌کند پس مانند هر کار دیگری باید برای بهبود آن تلاش کرد تا دچار روزمرگی، خستگی و بی ‌حوصلگی نشوید.

حفظ شور و اشتیاق در رابطه زناشویی

یک رابطه سالم به حفظ سلامت روان و جسم افراد کمک می ‌کند. در یک رابطه هر دو نفر به یک اندازه برای بهبود و رشد آن نقش دارند. یک رابطه عاشقانه نیاز به ارتباط سالم، حمایت متقابل و سازگاری با یکدیگر دارد. اگر می ‌خواهید رابطه خوب و درستی داشته باشید پس دست به کار شوید. نکته اصلی برای بهبود رابطه و برگرداندن شور و اشتیاق، انجام فعالیت ‌های تازه، تجارب جدید و جالب است. شاید به نظر ساده و بدیهی بیاید اما تحقیقات نشان داده است انجام کارهای روتین و روزمره با یکدیگر که تبدیل به عادت شده است باعث افزایش مشارکت و هیجان نمی‌ شود. این که با یکدیگر زمان بگذرانیم و فعالیتی انجام دهیم به خودی خود موجب رشد رابطه نمی ‌شود. بلکه به چیزی فراتر نیاز است و آن تجربیات نو و تازه است. تا به حال از خود پرسیده ‌اید: در چند ماه گذشته چه مقدار فعالیت، تجربه و یا مکان جدیدی را امتحان کرده ‌اید؟ چه کار جدید و جالبی را با همکاری یکدیگر انجام داده ‌اید؟ همان فعالیت ‌های همیشگی و روزمره یا چیزی فراتر از آن را امتحان کرده ‌اید؟ کارهای تکراری و همیشگی رابطه شما را تغییر نمی ‌دهد. پس همان‌ طور که جلوی تلوزیون نشته ‌اید و سریال مورد علاقه‌ تان را می ‌بینید و در یک دستتان گوشی موبایل است انتظار تغییر داشتن بی ‌معنا است. رابطه شما در یک لحظه و معجزه ‌وار تغییر نمی ‌کند. برای این تغییر باید با مشارکت یکدیگر تجربیات جدیدی را امتحان کنید.شور و اشتیاق در رابطه زناشویی

در یک تحقیق شرکت کنندگان را در معرض فعالیت‌ های جدید و هیجان ‌انگیز قرار دادند. بعد از پایان دوره میزان رضایت از رابطه، ارتباط مثبت با یکدیگر و شور و اشتیاق رابطه زناشویی بالا رفته بود. این مطالعات نشان داد کیفیت یک رابطه تا چه اندازه با وضعیت و شرایطی که در آن رابطه داریم گره خورده است. اگر رابطه را به سمت شرایط هیجان انگیز و جالب ببریم و یا آن را به سمت وضعیت تکراری و حوصله سر بر ببریم تاثیر قوی بر رابطه و احساس ما به شریک عاطفی ‌مان می ‌گذارد. مطلب تغییرات رابطه جنسی با گذشت زمان را بخوانید.

فعالیت‌ ها و تجارب متنوع و جدید انجام دهید.

فعالیت ‌های زیادی وجود دارد تا بتوانید از طریق آن ‌ها رابطه را تقویت کنید. به عنوان مثال می ‌توانید با یکدیگر به پیاده روی بروید، کلاس رقص، زبان، آشپزی، کافه و رستوران ‌های جدید، بازی‌ های نو، قایق سواری، دوچرخه سواری، کوه نوردی، موزه، گالری و بسیاری فعالیت‌ های تازه ‌ای که تا به ‌حال امتحان نکرده ‌اید را تجربه کنید. سعی کنید خلاق باشید و راه کارهای مورد علاقه یکدیگر را پیدا کنید. یکدیگر را به چالش بکشید و نگذارید رابطه ‌تان دست خوش عادت ‌ها، روزمرگی و تکرار شود. نیازی نیست فعالیت خیلی پیچیده و بزرگی را انتخاب کنید همین که هر دوی شما نسبت به آن مشتاق باشید کافی است.شور و اشتیاق در رابطه زناشویی

تحقیقات اخیر به ورزش و فعالیت بدنی در کنار شریک عاطفی بسیار تاکید می ‌کنند. مطالعات انجام گرفته نشان داده است زوج‌ هایی که در کنار هم به باشگاه ورزشی می ‌روند و یا با هم ورزش می ‌کنند احساس بهتری نسبت به رابطه و شریک عاطفی ‌شان دارند. همچنین ورزش کردن در کنار هم موجب برانگیختی روانشناختی نیز می ‌شود. یعنی بالا رفتن اشتیاق و هیجان در افراد. پس سعی کنید در برنامه‌ های هفتگی خود روزهایی را برای ورزش، پیاده روی، دو، رقص و یا هر ورزش دیگری بگذارید. همچنین زمانی که با یکدیگر ورزش می‌ کنید انرژی و انگیزه بیشتری نیز پیدا می ‌کنید.

به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم مطلب اهمیت ایجاد صمیمیت و انواع مختلف صمیمیت در روابط زناشویی را نیز مطالعه نمایید. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره آنلاین از خدمات روانشناسی اپلیکیشن فارگو بهره مند شوید.

درباره ما

مرکز مشاوره روانشناسی سروهانا در حیطه های ارزیابی و درمان اختلالات روانشناسی کودک، مشاوره روانشناسی نوجوان و بزرگسال و همچنین مشاوره خانواده، ازدواج، تحصیلی، شغلی و فردی با بالاترین کیفیت و زیر نظر روانشناسان و مشاوران مجرب و با تجربه آماده همراهی و ارائه خدمات به شما همراهان می‌باشد. منتظر حضور گرم شما به صورت حضوری در کلینیک سروهانا و یا به صورت غیرحضوری در اپلیکیشن فارگو هستیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.