چگونه عاشق می‌­شویم؟

چگونه عاشق می ‌­شویم؟

شاید برای همه ‌ی ما ، به ویژه روانشناسان این سوال پیش بیاید که چگونه عاشق می‌­ شویم؟ آیا عشق در یک نگاه اتفاق می ‌افتد؟ آیا عشق ‌هایی که در قصه ‌ها و داستان ‌ها می ‌خوانیم در زندگی واقعی عملی می ‌شود؟ آیا عشق وجود دارد یا فقط یک خیال است؟ آیا عشق تمام می ‌شود؟ یک جواب قطعی در این ‌باره این است که عشق و دوست داشتن زمانی به وجود می ‌آید که برخی ویژگی ‌ها را در فرد محبوبمان مشاهده کنیم. حتما عوامل اجتماعی در جذب شدن یک فرد به دیگری نقش مهمی ایفا می ‌کند.

چهار ویژگی که موجب می ‌شود جذب فرد دیگری شویم :

 1. میزان شباهت : هر چه شباهت بین افراد بالاتر باشد و دارای ویژگی ‌های شخصیتی مشابه باشند ، بیشتر به سمت یکدیگر جذب می ‌شوند. باورها ، تفکرات و دیدگاه ‌های یکسان و مشابه در جذب شدن به فرد دیگر تاثیر گذار است.
 2. میزان شناخت قبلی : به عنوان مثال فردی که همسایه یا همکار شما است و به نحوی در مجاورت یکدیگر قرار دارید و زمان‌ هایی را با هم می‌ گذرانید بیشتر به یکدیگر فکر می کنید.
 3. ویژگی‌ های ظاهری : یکی دیگر از جذابیت ‌ها برای افراد ظاهر یک فرد است. ویژگی ‌های جسمی ، ظاهری و همچنین خصوصیات و شخصیت یک فرد می‌ تواند عامل کشش و جذابیت در دیگری شود.
 4. احساس دو طرفه : گاهی حس طرف مقابل و ابراز این حس به روش‌ های مختلف موجب جذب شدن و ایجاد علاقه در دیگری می‌ شود.

چگونه عاشق می ‌­شویم؟

دو عامل بسیار مهم در انتخاب همسر و شریک زندگی :

 1. جایگاه اجتماعی : وقتی که مراودات اجتماعی فرد برای دیگری قابل قبول است و دارای وجه اجتماعی مناسب و پذیرفته شده ‌ای است ، در انتخاب و احساس فرد مقابل تاثیر می ‌گذارد. برعکس اگر فرد جایگاه مناسبی نداشته باشد و یا از نظر دیگری پذیرفته نباشد نسبت به وی دل سرد می‌ شود.
 2. رضایت : زمانی که یک فرد نیازهای اساسی در یک رابطه مانند نیاز به عشق و دوست داشته شدن ، نیازهای جسمی و جنسی ، رضایت از یکدیگر و مصاحبت با هم را برآورده می ‌کند ، شانس بیشتری برای عاشق شدن و جذابیت دارد.

پنچ تفاوتی که یک رابطه عاشقانه پر شور و جذاب را از یک رابطه دوستی و احساسات دوستانه جدا می‌ کند :

 1. کارهای غیر معمول : شاید شما در حالت عادی با دوست خود در برخی موقعیت ‌ها و مکان‌ ها قرار نگیرید. اما زمانی که عاشق فردی می‌ شوید به گونه‌ ای جسور می ‌شوید. کارها و چیزهایی را که شاید خطرناک و ترسناک باشد با وی تجربه می ‌کنید که شاید صرفا برای میل ، برانگیختگی و بالا رفتن کشش به یکدیگر باشد.
 2. نشانه‌ های خاص : به برخی ویژگی‌ های بدنی ، ظاهری و چهره در فرد محبوبتان کشش خاصی دارید و برایتان بسیار جذاب است.
 3. میل و کشش : هرچه بیشتر رابطه و طرف مقابل را بخواهید انگار عزت نفس شما پایین ‌تر می‌ آید و این خود عاملی می ‌شود که احساس کنید عاشق و دل باخته وی هستید.
 4. اوقات تنهایی : حتی زمانی که تنها هستید از این تنهایی لذت می ‌برید و موجب برانگیختی و میل شما به یکدیگر می ‌شود.
 5. ابهام : هرچه فردی رمز آلود تر رفتار کند برای دیگری جذاب‌ تر می ‌شود. زمانی که نمی‌ تواند حس و رفتار وی را حدس بزند بیشتر دل باخته می ‌شود و فرد مقابل برایش جذاب ‌تر می ‌شود.

چگونه عاشق می ‌­شویم؟

در یک تحقیق به بررسی عوامل پنچ ‌گانه و شدت هر یک در جذب و عاشق شدن پرداخته شد. مشخص شد قوی‌ ترین عوامل مربوط به ویژگی‌ های جسمی ، شخصیتی و احساس دو‌ طرفه است. عواملی که شدت کم‌ تری داشت مربوط به عوامل کارهای غیر معمول ، میل و کشش است. عواملی که تاثیر ناچیزی داشت مربوط به عامل شباهت بود. در رابطه با شباهت یک نکته جالب وجود دارد و در واقع به صورت یک پارادوکس عمل می ‌کند. یعنی در ابتدای آشنایی و عاشقی نقش کمی دارد اما در ادامه رابطه نقش پررنگی پیدا می ‌کند. یک نظریه در روانشناسی (ارون و همکاران) در مورد روابط عاشقانه و انتخاب فرد محبوب بیان می‌ کند ما جذب افرادی می‌ شویم که به رشد شخصیتی ما کمک می ‌کند. گاهی وارد شدن در یک رابطه موجب محدودیت ‌هایی در آزادی فردی می ‌شود اما باید دید که چه چیزهایی را از دست می‌ دهیم و در عوض چه چیزهایی به دست می ‌آوریم. در یک رابطه دو طرفه هر دو طرف مجبور به فدا کردن برخی موارد شخصی می ‌شوند اما برای آن‌ ها این کار به معنای محدودیت نیست بلکه آن‌ ها در عوض کسی را به دست آورده ‌اند که برایشان جذاب و خواستنی است و از بودن در کنار هم لذت می‌ برند.

چگونه عاشق می ‌­شویم؟از دیدگاه عصب‌ شناسان نیز زمانی که عاشق فردی می ‌شویم در مغز ما اتفاقات جالبی می ‌افتد که گاهی با حس عاشقی اشتباه گرفته می ‌شود. زمانی که عاشق می ‌شویم اگر چه برای اغلب ما حس خوب و پرهیجانی است اما فرد عاشق گاهی آزرده نیز می ‌شود یکی از دلایل آن پایین آمدن برخی مواد شیمیایی در مغز مانند سروتونین است. در واقع برخی آن را با بیماری وسواس همانند کرده اند یعنی فرد دچار افکاری می ‌شود که برایش آزار دهنده است و وی را ناراحت می ‌کند. ممکن است از نگرانی در مورد از دست دادن معشوق و فکر کردن زیاد درباره وی باشد. همچنین عواملی چون کارهای غیر معومل با معشوق، میل و اشتیاق زیاد به وی و ابهامات در مورد حس و فکر فرد محبوب موجب استرس و اضطراب زیاد در فرد شده و فشار خون و سطح آدرنالین وی را بالا می‌ برد. همچنین برخی دیگر از مواد شیمیایی مغز را که موجب استرس می‌ شود، افزایش می ‌دهد. همین بالا رفتن آدرنالین و اضطراب در فرد گاهی با حس عاشقی اشتباه گرفته می‌ شود. یعنی زمانی که فردی را در شرایط و موقعیت اضطراب ‌زا ملاقات می ‌کنید احتمال عاشق شدن بالا تر می ‌رود تا زمانی که در آرامش و به دور از استرس و فشار کسی را ملاقات می ‌کنید. یا همان جمله معروف که می ‌گوید زمانی که استرس و اضطراب بالایی را تجربه می ‌کنید احتمال تصمیم غلط نیز بالا می‌ رود. اتفاقی که در مغز افراد عاشق می ‌افتد مربوط به مرکز پاداش، لذت و انگیزه در مغز است یعنی افزایش دوپامین. ترشح دوپامین در مغز با لذت ، پاداش و انگیزه در افراد در ارتباط است و فرد محبوب در واقع موجب افزایش تولید دوپامین در مغز عاشق می‌ شود. به همین دلیل زمانی که از معشوق دور است مانند یک معتادی است که می ‌خواهد زودتر به وی برسد تا دوباره مغز دوپامین تولید کند. در یک آزمایش مشخص شد زمانی که عکس فرد محبوب را به فرد نشان دادند دوپامین در مغز وی ترشح شد. پس حضور معشوق چه خیالی و چه واقعی برای فرد عاشق یک تقویت کننده و پاداش محسوب می ‌شود.

همچنین پیشنهاد می شود مقاله 5 تفاوت عشق و رابطه جنسی را بخوانید.

۱ دیدگاه

 • از تموم دوستان گرامی با نهایت وجود و احساسم تقاضا میکنم اگه در ابتدای رابطه عشق و علاقه باطنی و قلبی نسبت به طرف مقابلون ندارید یا از ظاهر,شخصیت،اعتقادات و فرهنگ خانوادگی و.. طرف قلبا حس خوبی نمیگیرید و ندارید و بخاطر حرف مردم که راجب من چه فکری میکنن اگه متوجه بشن من از این رابطه که مطمنم ناسالمه خارج بشم .خواهش میکنم تمنا میکنم تو معذوریت قرار نگیرید و رابطه رو ادامه ندید قطعا خیلی از اشخاص تو یه مدت کوتاه واقعیت خودشون و شخصیتشون رو نشون نمیدن در واقع شخصیت نمایشی دارن پس لطفا اگه برنامه ای برای ازدواج دارید خیلی خیلی محتاطانه عمل کنید وبا چشم باز و صرفا جهت شناخت نه اینکه وابسته طرفتون بشید متاسفانه خیلیها خطوط قرمز رو رد میکنن و از همون ابتدا میان تا بمونن چطور میشه بدون شناخت میرید تا زندگیتونو بسازین و عدم رعایت این موضوع باعث میشه روز به روز فقط وابستگی زیاد بشه نکته مهم مخصوصا برای دخترای عزیز اینکه فکر نکنید اگه طرفتون مخصوصا اوایل رابطه خیلی محترمانه صحبت میکنه یا از نظر عاطفی ابراز احساساتی نسبت بهتون داره یا هدیه هایی بعضا گران قیمت براتون میخره دلیل بر این نمیشه که عاشقتونه در خیلی از مواقع در حقیقت هدف طرف مقابلتون اینه که سعی میکنه شما رو در معذوریت قرار بده حتی اگر هم واقعا عاشق شما باشه مهم اینه که شما هم متقابلا عاشقش باشید تاکید میکنم عاشق و دلبستش باشید نه وابسته متوجه این مسایل حتما باشید چیزی که مهمه صداقت و اعتماد طرف مقابلتون و جذابیت شخصیت اونه ممکنه طرف مقابل ویژگیهای مثبت زیادی هم داشته باشه ولی مهم اینه که شما میخواهید تا آخر عمر روز و شب کنار هم زندگی کنید مطمن باشید به مرور هیچ عشق و علاقه ای بوجود نمیاد ممکنه وابستگی بخاطر ارتباط و تعامل بوجود بیاد ولی قطعا اون عشق اهورایی که واقعا رویا نیست و آرزوی قلبیه یکایک شماست محقق نمیشه از همون ابتدا اگه عشقی نسبت بهم داشتید که هیچ در غیر اینصورت مطمن باشید فقط وابستگیه و به مرور سرخورده و احساس بی ارزشی و نا امیدی تموم وجودتون رو تسخیر میکنه لطفا تو رابطه ناسالم نمونید قطع به یقین دیر یا زود خودتون متوجه میشید لطفا زمان و جوونیتونو با ادامه رابطه ناسالم تباه نکنید حرمت نفس داشته باشید و مطمن باشید شما لایق و شایسته عشق واقعی هستید و همچنین مطمن باشید تو هر سن و سالی میتونید عشق واقعیتونو پیدا کنید و ترس از بالا رفتن سن و یا ترس از تنهایی نباید باعث بشه که رابطه سمی رو ادامه بدید تنهایی اصلا مانع نیست به شرطی که به اون خودشناسی رسیده باشید قطعا تنهایی بهتر از بودن با کسیه که عاشقش نیستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.