مشاوره پیش از ازدواج تلاش می‌ کند زوجین را به شناخت هر چه بیشتر از یکدیگر برساند. روانشناس کوشش دارد، مقوله تفاوت‌ ها و شباهت ‌ها را در زندگی زناشویی به زوجین انتقال دهد و از همه مهم ‌تر ، برای رابطه عاطفی هر چه عمیق ‌تر به آن‌ ها آموزش دهد.

نقش مشاوره پیش ‌از ازدواج

پیش از آن که به مقوله مشاوره پیش از ازدواج بپردازیم لازم است ابتدا تعریفی از خود ازدواج داشته باشیم. ازدواج و رابطه زناشویی یکی از مهم ترین و در عین حال پر چالش ترین نوع ارتباط انسانی است. ازدواج جدای از اهمیت خود به یکی از زیباترین و بی ‌نظیر ترین روابط انسانی منتج می‌ شود. اگر این انتخاب به درستی و آگاهانه صورت گیرد می ‌تواند موجب رضایت مندی و تعالی شخصیت زوجین گردد.

فارغ از هر دیدگاه ، تفکر و فرهنگی ، همه انسان ها برای ادامه حیات و برای درک وجود خویشتن به دیگری نیاز دارند که بتوانند با او زندگی کنند. آرزوها ، احساسات ، مشکلات ، سختی ها و شادی ها را با او به اشتراک بگذارند. این نیاز در برنامه ژنتیکی ما از پیش تعیین شده است حتی اگر به ظاهر آن را انکار کنیم و یا به دلیل شکست های عاطفی مکرر از آن در گریز باشیم.

فواید مشاوره قبل از ازدواج

ازدواج و تشکیل یک زندگی مشترک به عنوان بنیان و پایه و اساس تشکیل خانواده این نهاد مهم و اساسی مسئله ای بسیار حائز اهمیت است. ازدواج نیاز به آموزش ، مراقبت و یادگیری دارد.

مسئله مهم این است که می‌ دانیم هوش و ذکاوت و قدرت یادگیری در وجود همه ما هست. ولی ریاضیات ، نگارش و فیزیک در ژن‌ های ما نیست و باید آن را یاد بگیریم. به همین دلیل به مدرسه می‌ رویم ، معلم خصوصی می ‌گیریم و از کتاب های آموزشی استفاده می ‌کنیم. ولی برای ازدواج می ‌پنداریم چون رشد جسمانی و بلوغ جنسیمان فرارسیده و ما را به جفت جویی سوق می ‌دهند پس آمادگی لازم را داریم و نیازی به آموختن نیست. ( دکتر علی صاحبی )

همیشه بین علاقه‌‍ مندی و مناسب بودن تفاوت هایی هست. این که ما به شخصی علاقه ‌مند می ‌شویم لزوما تضمین کننده این نیست که ازدواج با آن فرد برای ما مناسب خواهد بود. به همین دلیل است که مشاوره قبل از ازدواج توصیه می ‌شود.

مشاوره پیش از ازدواج به منظور آگاهی رسانی به زوجین درباره اصول زندگی مشترک و همچنین روشن کردن وجوه شخصیتی طرفین و تفاوت ها شکل می‌ گیرد و آن را نباید با گرفتن تاییدیه جهت ازدواج اشتباه گرفت. در واقع مشاوره قبل از ازدواج اولین قدم در راستای شناخت زوجین است و آگاهی بعد از جلسات متمادی شکل می ‌گیرد و تازه مسیر تصمیم گیری بعد از آن شروع می ‌شود.

مشاوره قبل از ازدواج چگونه به ما کمک می ‌کند؟

مشاوره قبل از ازدواج به ما کمک می‌ کند تا از زاویه دیگری رابطه خود و شریک عاطفی ‌مان را بررسی کنیم. این که بدانیم در شرایط متفاوت هر کدام به چه شیوه ای پاسخ می ‌دهیم و در بحران ها و مشکلات هرکدام چه نیازهایی داریم. درک تفاوت نیازها در زندگی مشترک ، از اساس کلی به شمار می ‌رود.

مشاوره پیش از ازدواج نیز وجوهی از شما را نشان می دهد که شاید خودتان هم به آن آگاه نباشید. با مطرح کردن مسایل شیوه های جدیدی برای برخورد با مشکلات و گفتگو پیرامون مسائل را یاد می ‌گیرید. برخی از مواردی را که در مشاوره پیش از ازدواج به آن ها باید پرداخته شود به ‌طور خلاصه بررسی می کنیم.

حساسیت های خود و همسرتان را بشناسید.

یکی از مواردی که روانشناس در مشاوره پیش از ازدواج باید به آن بپردازد روشن کردن حساسیت های طرفین است. شما و شریک عاطفیتان باید هر دو درک درستی از حساسیت ها و خط قرمز های یکدیگر داشته باشید و به آن ها آگاه باشید چرا که پس از ازدواج ، در زندگی مشترک همین عدم درک صحیح طرفین از حساسیت های بین فردی باعث بسیاری از اختلاف ها و کشمکش ها می شود. باید بدانید این حساسیت ها برای همه افراد وجود دارد و متعاقبا راهکارهای منطقی نیز برای آن ها وجود دارد.

داشتن هدف و برنامه برای زندگی

ازدواج به هیچ روی نباید هدف شما از زندگی باشد. چرا که در این صورت به محض ازدواج کردن و رسیدن به مقصود در صورت دست برداشتن از تلاش و فعالیت دچار رکود و دل ‌زدگی می‌ شوید و معنای زندگی را از دست می ‌دهید. ازدواج راهی برای رسیدن به اهداف با همراهی و همدلی مطلوب است. به این معنا که شما با اردواج کردن با شخص مناسب فردی را وارد زندگیتان می کنید که خواسته و آرزو های شما را درک می ‌کند. برای اهدافتان احترام قایل است و شما را در راه تعالی همراهی و یاری می ‌دهد. شما نیز برای او همین گونه خواهید بود. زندگی مشترک نیاز به برنامه ریزی و یادگیری مداوم دارد تا اسیر عادت ها و روزمرگی نشود و طرفین بتوانند همیشه شور و هیجان خود را حفظ کنند. در زمان قبل از ازدواج شما باید از اهداف و برنامه هایتان صحبت کنید و تلاش کنید تا نقاط مشترک در اهدافتان با شریک عاطفیتان بیابید و با هم همسو باشید.

ازدواج از خیال تا واقعیت

درباره ازدواج همیشه و در همه فرهنگ ها یک سری تصورات اشتباه و بی پایه و اساس وجود دارد. برای مثال تصور اینکه اگر جوان ( زن یا مرد ) ازدواج کنند رفتارشان بهبود می یابد. هر فردی به طور معمول در سنین میانگین بین 20 تا 35 الی 40 سالگی ممکن است ازدواج کند. این در صورتی است که شخصیت افراد در پنج سال اول زندگیشان شکل می ‌گیرد و سپس تا سال های نوجوانی این شالوده رشد کرده و تثبیت می‌ شود. شخصیت افراد به راحتی قابل تغییر نیست و این تصور اشتباه که فرد با ازدواج اصلاح می ‌شود توهمی بیش نیست. دو فردی که از نظر روانی در وضعیت مطلوبی به سر نمی ‌برند پس از ازدواج هم هم چنان در همان شرایط هستند و علاوه بر آن اکنون یک رابطه مشترک بیمار را هم شکل داده‌ اند. روانشناس در جلسات مشاوره پیش از ازدواج باید این خطاهای شناختی را در زوجین شناسایی و اصلاح کند و به آن ها کمک کند تا درک درستی از رابطه مشترک داشته ‌باشند.

تصور اشتباه دیگر این است که وقتی مواردی را در شریک عاطفی‌ مان می ‌بینیم که دوست نداریم یا خلاف تصورات و عقایدمان هست ؛ چون در شرایط احساسی به سر می‌ بریم و خوب تصمیم نمی ‌گیریم اغلب می‌ گوییم که ازدواج کنم درستش می ‌کنم ، تغییرش می ‌دهم. ولی این یکی دیگر از تصورات اشتباه و غلط است.

اول اینکه باید بدانیم زندگی مشترک تغییر دادن طرف مقابل نیست و نمی ‌توان با این تصور وارد تعهد و رابطه شد.

دوما ما جذب تفاوت های طرف مقابل می ‌شویم و این تفاوت ها در ابتدا و از بیرون زندگی مشترک ، برای ما جذاب است وارد زندگی مشترک با طرف مقابل می ‌شویم. اما بعد از ازدواج این تفاوت ها برای ما قابل تحمل نیست و می ‌خواهیم آن ها را را تغییر دهیم. بعد از چند سال دنبال شباهت ها می ‌گردیم و آن زمان هست که تمام تعارضات شروع می ‌شود. مشاوره قبل از ازدواج برای دریافت همین شباهت ها و تعدیل این تفاوت ها به شیوه‌ های اصولی و درست توصیه می ‌شود.

اریک فروم در کتاب انسان برای خویشتن تعریف جالبی از عشق ارائه می ‌دهد. او عشق را ترکیبی از چهار عنصر توجه ، مسئولیت ، احترام و معرفت می ‌داند. او می ‌گوید : هر جوشش علاقه و کشش و محبتی به طرف مقابل به معنای عشق ورزیدن نیست. بلکه این احساسات بیشتر مواقع ناشی از تنهایی و کمبود برآورده شدن میل جنسی است که منجر به ایجاد چنین کششی خواهند شد.

هر گاه در رابطه مشترک یکی از این چهار عنصر حذف شود رابطه به نحوی دست خوش تزلزل و بی‌ ثباتی خواهد شد. مشاوره قبل از ازدواج باید به شما کمک کند تا این چهار عنصر را در رابطه خود ایجاد کنید و آن را تقویت بخشید.

با اپلیکیشن روانشناسی آنلاین فارگو قادر خواهید بود تا بدون حضور در مراکز مشاوره ، لذت مشاوره قبل از ازدواج آنلاین را تجربه کنید.