افسردگی یک حالت خلقی شامل بی‌ حوصلگی و گریز از فعالیت یا بی‌ علاقگی و بی ‌میلی است و می ‌تواند بر روی افکار ، رفتار ، احساسات و تندرستی یک فرد تأثیر بگذارد. همه ما گاهی اوقات احساس خستگی ، بدبختی و ناراحتی می‌‌ كنيم ، اين احساسات معمولا بيش از يك يا دو هفته دوام نمی ‌آورند و چندان در روند زندگی ما تداخل ايجاد نمی ‌كند. گاهی اوقات دليل خاصی برای آن وجود دارد ، گاهی هم فقط از غم و اندوه ناشی مي ‌شود. ما معمولا خودمان از پس آن‌ ها بر می ‌آييم و نيازی به‌ كمك گرفتن از دیگران نداریم. اما درمان افسردگی آنلاین یکی از روش هایی است که با گسترش بستر دنیای اینترنت محیا شده است. فارگو با ایجاد بستر مشاوره آنلاین به این امر جامه عمل پوشانده است.

درمان افسردگی اپلیکیشن مشاوره آنلاین روانشناسی فارگو

نشانه‌های افسردگی

زمانی افراد افسردگی جدی دارند که احساس افسردگی سریع برطرف نشود و به‌ قدری حالشان بد باشد که ادامه زندگی روزمره آن ‌ها با اختلال رو ‌به ‌رو شود.

برای آن ‌که فردی افسرده باشد باید از بین علایم افسردگی ( که 9 مورد هستند ) حداقل 5 مورد را داشته باشد.

علائم افسردگی

  1. از بین نشانه ‌های افسردگی ، احساس غم و اندوه مهم ‌ترین نشانه است. فرد افسرده در بیش ‌تر روزها غمگین است. افراد افسرده معمولاً زیاد گریه می‌ کنند.
  2. بیمار افسرده نسبت به کارهایی که قبلا برایش جالب بوده ، بی ‌علاقه می شود. فعالیت ‌هایی مثل رفتن به میهمانی ، سینما ، ورزش ، دیدن دوستان و غیره برای او جذاب نیستند و علاقه ‌ای به انجام آن‌ ها ندارد.
  3. بیماران افسرده اغلب مشکل خواب دارند. از جمله این که شب ‌ها به سختی به خواب می ‌روند و ساعت ‌ها در رختخواب می ‌مانند تا خوابشان ببرد و یا آن‌ که پس از به خواب رفتن ، زود از خواب بیدار شده و به سختی دوباره به خواب می ‌روند. برخی از آن‌ ها صبح ‌ها زود از خواب بیدار می ‌شوند و دیگر نمی ‌توانند بخوابند. البته دسته ‌ای از افراد در دوره افسردگی دچار پرخوابی می‌ شوند، یعنی بیش ‌از‌ اندازه‌ی معمول می‌ خوابند.
  4. افسردگی موجب ایجاد اختلال در زندگی طبیعی فرد می ‌شود. بازده شغلی و تحصیلی او پایین می ‌آید. نمرات تحصیلی ‌اش کاهش پیدا می ‌کند ، وظایف شغلی ‌اش را به ‌خوبی گذشته انجام نمی ‌دهد و غیبت‌ هایش در کار ، مدرسه یا دانشگاه چشم گیر می‌ شود.
  5. این نشانه معمولا در افرادی که به افسردگی شدید مبتلا هستند دیده می‌ شود. در ‌این ‌حالت، فرد، تمایلی به زنده ‌بودن ندارد، به‌ همین ‌دلیل به فکر مرگ و خود کشی می ‌افتد. برخی از افراد افسرده برای خود‌کشی برنامه ‌ریزی کرده و آن را اجرا می ‌کنند و متأسفانه بسیاری از آن ‌ها نیز در اثر خود کشی جان خود را از دست می ‌دهند. تحقیقات نشان می ‌دهد از مهم‌ترین علایم افسردگی شدید، تمایل جدی به خود کشی است.
  6. فرد افسرده احساس بی ‌ارزشی می ‌کند و معمولاً اعتماد ‌به ‌نفس پایینی دارد. او به ‌خاطر مسائل مختلف خود را گناه‌ کار می ‌داند و زیاد به اشتباهات گذشته ‌اش فکر می ‌کند.
  7. فرد افسرده معمولا احساس خستگی کرده و نمی ‌تواند فعالیت ‌هایی را که قبلا به ‌راحتی انجام می ‌داده، انجام دهد و در‌ صورتی ‌که مجبور به انجام آن باشد با سختی زیاد آن را انجام می ‌دهد. خستگی بدنی و نداشتن انرژی زیاد می ‌تواند از علائم افسردگی شدید باشد.
  8. یکی دیگر از نشانه ‌های افسردگی کاهش یا افزایش اشتها است که این مسئله منجر به کاهش یا افزایش وزن در فرد افسرده می ‌شود. برخی از افراد در طول دوره افسردگی خود به ‌دلیل پرخوری عصبی اضافه وزن پیدا می‌ کنند که این مسئله باعث تشدید افسردگی آن‌ ها می‌ شود.
  9. نشانه دیگر افسردگی مشکل در تمرکز و تصمیم ‌گیری است. افراد افسرده اغلب تمرکز کمی دارند و نمی‌ توانند به ‌سادگی تصمیم‌ گیری کنند.