انتخاب مشاور

راهکارهایی برای انتخاب مشاور با زمینه های فرهنگی و ارزشی یکسان

این روزها، بر خلاف گذشته، راه های زیادی برای انتخاب مشاور وجود دارد. اما، ممکن است برخی به دنبال روانشناس یا مشاوری باشند که با آن ها زمینه فکری و فرهنگی مشابهی داشته باشند. و این دقیقا نقطه ایست که انتخاب مشاور را دشوار می کند. حتی گاهی دیگران منظور شما را از چنین درخواستی درک نمی کنند. اگر در این شرایط قرار بگیرید، راه حل شما چیست؟

تاثیر تفاوت های فرهنگی بر جریان درمان

از گله هایی که بیشتر افراد در جلسات مشاوره دارند، کلافگی از تجربه درمان های ناموفق قبلی است که به دلیل تفاوت های فرهنگی رخ داده است. از این اتفاق به بعد، آن ها مجبور شده اند که برای انتخاب مشاور وسواس بیشتری خرج کنند و قبل از شروع هر جلسه ای، اول اشتراک های فرهنگی و ارزشی خود را با درمانگر انتخابی مقایسه کنند. این معیارها از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است و ارزش های فردی و فرهنگی هر نفر لزوما با دیگری مشترک نیست. اما به صورت کلی تبعیض نژادی، جنسیتی و فرهنگی از نمونه این اختلاف هاست. از این ها گذشته، وظیفه مراجع نیست که نگران این موضوع باشد، بلکه وظیفه درمانگر است که درباره نژاد پرستی، همجنسگرایی، ترنس (Transsexuality) و دیگر تفاوت های اساسی زمانه خود اطلاعات داشته باشد و از هرگونه پیش داوری و سوگیری فاصله بگیرد. جهت رزرو وقت مشاوره در اپلیکیشن فارگو کلیک کنید.

معضلی به اسم تجربه های متفاوت

گاهی این تجربه از زبان مراجعین شنیده می شود که مشاور آن ها نظراتی مخالف و غیر اخلاقی درباره تجارب شخصی آن ها داشته است (مثل دهاتی بودن، همجنسگرا بودن، ترنس بودن و…). همانطور که معلوم است، این اتفاق می تواند به شدت برای فرآیند درمان مخرب و آسیب زا باشد. این سوگیری ها، اعتماد افراد به مشاوره و درمان را از بین خواهد برد و مانع بزرگی برای شکل گیری ارتباط درمانی میان مشاور و مراجع خواهد بود. قطعا هستند افرادی که این تجارب را داشته و تلاش مضاعفی برای برگرداندن این اعتماد از دست رفته کرده باشند. افرادی که در زمینه های گوناگون در اقلیت هستند، به سادگی نمی توانند درخواست های خود را از جلسات مشاوره تعیین کنند و به گوش درمانگرشان برسانند، به این دلیل که روانشناس را در مقام بالاتر می بینند و برای او یک جایگاه ویژه قائلند؛ به خصوص زمانی که تجارب بد قبلی به بدتر شدن اوضاع دامن می زند. این اتفاق در جمعیت های مهاجر، زنان، رنگین پوست ها و به خصوص افرادی که تفاوت هایی در هویت جنسیشان دارند، به وفور دیده می شود. متاسفانه، روانشناسی برای این معضلات کمتر راه چاره اندیشیده است.انتخاب مشاور

تغییر جو حاکم بر فضای درمان

در قالب های بزرگتر اجتماع، برای افرادی که در این گروه های اقلیتی قرار می گیرند، سخت است که از ابتدایی ترین نیازهایشان صحبت کنند و آن را موضوعی “اضافی” می دانند. شاید راهکارهایی که در ادامه گفته می شود برای همه مناسب نباشد اما قطعا کارساز است. وقتی در فرهنگ شما ذهنیت کوری حاکم است، توافق نظر کار طاقت فرسایی به نظر می رسد. امیدوارم تمام روانشناسان این اتفاق را به عنوان مانعی برای درمان بدانند، نه فرصتی برای آن.

به عنوان یک مشاور، تغییر اساسی ایجاد کنید.

یکی از کارهایی که مشاورین می توانند انجام دهند، حمایت از نیازهای مراجع و به وجود آوردن فضایی امن برای ابراز آن نیازهاست. از این ها گذشته، این وظیفه اخلاقی هر روانشناسی است که مراجع خود را بدون پیش داوری بپذیرد و به او قدرتی بدهد تا بتواند از ضعف ها و مشکلات خود عبور کند، نه این که در مقام سرزنش و شماتت قرار بگیرد. مشاوران فارگو همه جا و همه وقت همراه شما هستند. پس ایجاد فضای امن از وظایف هر روانشناسی است. اگر مراجعی عنوان کرد که تمایلات غیر متعارفی (مثل همجنسگرایی) دارد، و قالب فکری روانشناس با این نظر در یک راستا نبود، دو راه پیش روی اوست: اول بدون قضاوت فضایی حمایتی ایجاد کند و برای تصمیم مراجع احترام قائل شود، دوم این که او را به درمانگر دیگری ارجاع دهد که فکر می کند در این موقعیت برای مراجع مناسب تر است. در غیر این صورت، خواسته یا ناخواسته صدمات غیر قابل جبرانی به او خواهیم زد.

به عنوان یک مراجع، از خواسته هایتان بگویید.

در جایگاه کسی که برای درمان مراجعه کرده، بسیار مهم است که خواسته هایتان را مطرح کنید و دقیقا تعیین کنید که از جلسات درمانی خود چه می خواهید. برای داشتن تجربه درمانی موفق، این اتفاق الزامیست. با گفتن نیازهای خود، به ارتباط درمانی که بعد ها بین شما و درمانگرتان شکل می گیرد کمک بزرگی خواهید کرد. فراموش نکنید که بخش بزرگی از جریان درمان شما وابسته به همین ارتباطی است که در جلسات اولیه شکل می گیرد. اگر فضا مسموم باشد و مدام نیازهای شما نادیده گرفته شود یا برای اعتماد کردن به درمانگرتان نیاز به تلاش زیادی باشد، احتمالا شما هم در آن دسته افرادی قرار می گیرید که به درمان و روانشناس با دیده شک و دودلی نگاه می کنند و تجارب بد قبلی را در ذهن خود، بار ها و بارها، مرور می کنند.انتخاب مشاور

کلام آخر

امروزه که مشاوره ها، هر چه بیشتر به سمت آنلاین (بر خط) بودن پیش می رود، اهمیت اصولی که در بالا ذکر شد دو چندان می شود. تمام چالش های مشاوره حضوری برای مشاوره های آنلاین هم صدق می کند، شاید هم بیشتر. اینجا دقت و ظرافت بالای شما به عنوان کسی که به دنبال یک جلسه با کیفیت می باشد، احساس می شود. قابل درک است که در دوران همه گیری کرونا و مشکلات ریز و درشت دیگر، امکان مراجعه برای مشاوره حضوری کم تر شده باشد اما تکنولوژی و نوآوری، مثل همیشه، در خدمت ماست تا بتوانیم زندگی آسوده تری را تجربه کنیم. قبلا از تاثیر و اثر بخشی مشاوره های آنلاین صحبت کرده بودیم و مزایا و معایب هرکدام را، در مقایسه با مشاوره های حضوری، عنوان کرده بودیم.  در آخر نوشتیم با وجود اختلاف های گوناگون میان این دو روش مشاوره، اثر بخشی آن ها کماکان در یک سطح است و شواهدی وجود ندارد که یکی را بر دیگری ارجح بداند. فارگو با در اختیار داشتن روانشناس در زمینه های گوناگون، سعی کرده تا این محدودیت ها را برطرف کند و خود را برای پیوند صحیح میان مراجع و مشاور مسئول و پاسخگو بداند. در فارگو این امکان را دارید تا ابتدا با ناظر ارشد (Supervisor) ارتباط برقرار کنید تا با کمک او بتوانید بهترین روانشناس را متناسب با دغدغه خود، انتخاب کنید و از مشکلات احتمالی که در مسیر انتخاب مشاور مناسب وجود دارد، به سلامت عبور کنید. جهت اطلاع از تخصص های مشاوران فارگو کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.